Paper-mache recepti

Paper-mache recepata ima mnogo, a uz to mnogi ih rade na svoj poseban način koji njima odgovara tako da baš i nema nekog univerzalnog pravila s kojim svi rade. Postoje samo smjernice koje dobro funkcioniraju ali su otvorene za eksperimentiranje na vaš način ,što je čak i poželjno.
- Osnovni recept za paper-mache smjesu je:
- papir - najbolje novinski
- brašno
- voda
U posudu ulijete mlaku vodu. Topla voda čisto radi ugode pri radu, mada ako baš želite možete raditi i u hladnoj vodi. U vodu postupno dodajte obično pšenićno brašno i miješajte dok ne dobijete određenu gustoću. Koliko gusta treba biti tekućina ovisi o vama. Naime to je stvar koju trebate isprobati sami. No definitivno smjesa treba biti tekuća, da se u njoj može natopiti papir.
Treba zapamtiti da je brašno vezivo koje spaja papir i daje čvrstoću strukturi a ne voda, dakle ako je smjesa jako tekuća čvrstoća samog rada kada bude suh će biti manja.
Novinski papir pripremimo ovisno o projektu koji radimo. Ako je projekt mali, zgodno je izrezati veće količine manjih komada papira koje ćemo nakon toga umočiti komad po komad u smjesu i stavljati na konstrukciju.
Ako je projekt veći onda je poželjno pripremiti više različitih veličina novinskog papira (trake, duže kraće, kvadratići). - Paper-mache glina je smjesa koja se radi od novina ili još bolje kartona kao što su kartoni za jaja, znači papir tipa prešana papirna pulpa.
- novinski papir ili karton (tipa kartona kao za jaja)
- voda
- tekuće bijelo ljepilo ili ljepilo u prahu...
- električna mješalica (mikser, blender, chopper - najbolje sve)
- hermetička posuda za spremanje
Papir ili karton se stavi u veću količinu vode da bude dobro natopljen. Miješanjem treba doći do toga da se papir skoro pa potpuno raspadne na male krpice. Ono što želimo dobiti je papirna pulpa.
Pulpu se može dobiti najlakše s jačim mikserom ili blenderom. Treba obratiti pozornost da ako je smjesa pregusta, uređaj to neće izdržati. Pogotovo blenderi.Ono što najbolje funkcionira za mene je blender (minimalno 600-700W) u koji se stavlja 1.5 litre vode te mala količina papira, a to je 1-2 novinska lista. Nakon miksanja u blenderu, papir će se pretvoriti u papirna vlakanca već nakon 45sekundi. Takva vlakanca u toj vodi kada ih probate uhvatiti rukom će pobjeći s vodom. To je dovoljno sitno.
*Upozorenje - radi se sa vodom i strujom i zbog toga molim extra oprez!!!Takav papir se procijedi na situ ili kroz neku tkaninu skoro pa potpuno.
Na takvu masu dodaje se ljepilo (npr. ljepila za tapete, bijelo ljepilo) te se miješa električnom mješalicom s noževima dok se smjesa ne usitni do najmanjih dijelova i na dodir postane glinaste strukture.Omjere koji idu u smjesu je teško reći, jer svakome ispadne drugačije. A i ovisi o vrsti papira i ljepila. Kada imate ocijeđenu masu, najbolje poćeti s postupnim dodavanjem ljepila dok ne dobijete masu koja vas zadovoljava za namjenjenu upotrebu. Nažalost, pokušaji i promašaji ovdje vrijedi.
Takva smjesa se može spremiti u hermetički zatvorene posude radi čuvanja, da se ne stvrdne. Rad s njom je kao rad s glinom i sličnim materijalima, no sušenje se odvija na zraku a ne u skupocjenim pećima. S njom je moguće raditi cijele skulpture ili samo detalje koje je teže napraviti s klasičnim recepturama. Prednost je mogućnost modeliranja same mase.
Ako imate kakvih pitanja slobodno mi se možete javiti ovdje.